You are here: Home page > Parliamentary bodies 2000-2004 > Senate > Committees > Politica Externa Printable version
2000-2004

Position Senator Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Prisăcaru Ghiorghi PSD  
2. Vice-Chairpersons Lupoi Mihail PRM  
3. Secretaries Rebreanu Nora Cecilia PSD  
4. Members Buzatu Gheorghe PRM  
5.   Ciocârlie Alin Theodor PSD 05.02.2004
6.   Cozmâncă Octav PSD 02.12.2003
7.   Dobrescu Maria-Antoaneta PSD 12.01.2001
8.   Ionescu-Quintus Mircea PNL  
9.   Markó Béla UDMR  
10.   Roman Petre non-attached  
11.   Tudor Corneliu Vadim PRM  

Former members of the committee
Senator Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Athanasiu Alexandru PSD   02.12.2003
2. Ciocârlie Alin Theodor PSD   04.10.2001
3. Marinescu Simona Anamaria non-attached 04.10.2001 05.02.2004
4. Nicolaescu Sergiu-Florin PSD   12.01.2001

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 17 october 2021, 2:35
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro