You are here: Home page > Parliamentary bodies 2020-present > Chamber of Deputies > Committees > Administrație publică Printable version
2020-present

Position Deputy Parliamentary
group
Member since
1. Chairperson Bucura-Oprescu Simona PSD  
2. Vice-Chairpersons Avrămescu Gabriel-Ioan PNL  
3.   Fădor Angelica PNL  
4.   Seres Dénes UDMR  
5.   Toader Bogdan-Andrei PSD  
6. Secretaries Cambera Oana-Alexandra Neafiliați  
7.   Thellmann Christine
secretary since 2 feb. 2022
PNL 24.02.2021
8.   Tuhuț Radu-Marcel PSD  
9. Members Apostol Alin-Gabriel USR  
10.   Axinia Adrian-George AUR 01.02.2021
11.   Benga Tudor - Vlad Neafiliați  
12.   Bîlcea Ovidiu-Sergiu PNL 02.02.2022
13.   Blaga Daniel-Codruț USR  
14.   Chirilă Virgil Alin PSD  
15.   Ciofu Cătălina PNL 01.02.2021
16.   Floroiu Ionel PSD  
17.   Flucuș Dumitru AUR 05.04.2022
18.   Gîdei Laurențiu-Viorel PSD  
19.   Goleac Nicoleta-Matilda PSD  
20.   Grădinaru Radu-Vicențiu AUR 21.06.2022
21.   Huțu Alexandra PSD 29.03.2022
22.   Ivan Bogdan-Gruia PSD  
23.   Kiss János PNL  
24.   Leoreanu Laurențiu-Dan PNL  
25.   Lungu Romeo-Daniel PSD  
26.   Moșteanu Liviu-Ionuț USR 02.03.2022
27.   Nacov Gheorghe Minoritati  
28.   Nagy Szabolcs UDMR  
29.   Peța-Ștefănescu Eliza-Mădălina PSD  
30.   Roman Florin-Claudiu PNL 02.03.2022
31.   Stănescu Vetuța PNL  
32.   Șandru Cosmin PNL  
33.   Țachianu Marian PSD 01.02.2021

Former members of the committee bureau
Position Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
bureau until
1. Secretaries Flucuș Dumitru AUR 02.02.2022

Former members of the committee
Deputy Parliamentary
group
Member of the committee
since until
1. Coleșa Ilie-Alin AUR 08.06.2022 21.06.2022
2. Flucuș Dumitru AUR   02.02.2022
3. Rusu Daniel-Gheorghe Neafiliați 01.02.2021 08.06.2022
4. Turcan Raluca PNL   01.02.2021

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania wednesday, 29 june 2022, 8:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro