Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- R

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member since
No. Name
1.  Radan Mihai   Minoritati
2.  Raicu Romeo Marius 42 BUCUREȘTI PD
3.  Rasovan Dan Grigore 11 CARAȘ-SEVERIN PSD
4.  Rădoi Ion 19 GIURGIU PSD
5.  Rădulescu Vasile-Relu 40 VÂLCEA PSD 15 jun. 2004
6.  Roșculeț Gheorghe 8 BRAȘOV PSD 5 mar. 2001
7.  Rus Emil 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD PRM
8.  Rus Ioan 22 HUNEDOARA PSD
9.  Rușanu Dan Radu 22 HUNEDOARA PNL

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency Parliamentary
Group
Member sinceMember until
No. Name
1.  Rusu Horia Mircea 34 SIBIU PNL 29 jan. 2001
2.  Ráduly Róbert Kálmán 21 HARGHITA UDMR 27 jun. 2004
3.  Rădulescu Grigore Emil 31 PRAHOVA PRM 5 jul. 2004
4.  Roșca Radu-Vasile 26 MARAMUREȘ PSD 7 oct. 2003 23 jul. 2004

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 6 july 2020, 2:22
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro