Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- D

  Member name Constituency Partid
No. Name
1.  Dinu Cristina-Elena 19 GIURGIU PSD
2.  Dîrzu Ioan 1 ALBA PSD
3.  Dobre Mircea-Titus 14 CONSTANȚA PRO România
4.  Dobre Victor Paul 18 GALAȚI PNL
5.  Dobrică Ionela Viorela 10 BUZĂU PSD
6.  Dobrovici-Bacalbașa Nicolae 18 GALAȚI PSD
7.  Dobrovie Matei-Adrian 42 BUCUREȘTI PNL
8.  Dohotaru Adrian-Octavian 13 CLUJ Neafiliați
9.  Drăghici Mircea-Gheorghe 3 ARGEȘ Neafiliați
10.  Dumitrache Ileana Cristina 14 CONSTANȚA PSD
11.  Dunava Costel Neculai 4 BACĂU PSD
12.  Durbacă Eugen 18 GALAȚI PSD

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency PartidMember until
No. Name
1.  Dobra Călin-Ionel 37 TIMIȘ PSD 4 jan. 2017
2.  Dragnea Nicolae-Liviu 36 TELEORMAN PSD 29 may 2019
3.  Dan Nicușor Daniel 42 BUCUREȘTI USR 19 oct. 2020
4.  Dehelean Silviu 5 BIHOR USR 18 dec. 2020
5.  Drulă Cătălin 37 TIMIȘ USR 18 dec. 2020
6.  Duruș Vlad-Emanuel 26 MARAMUREȘ USR 18 dec. 2020

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 october 2021, 18:08
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro