Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- G

  Member name Constituency PartidMember since
No. Name
1.  Ganț Ovidiu Victor   Minoritati
2.  Gavrilă Camelia 24 IAȘI PSD
3.  Gavrilescu Grațiela Leocadia 31 PRAHOVA PSD
4.  Gavriliță Bianca - Miruna 37 TIMIȘ PSD
5.  Găină Mihăiță 23 IALOMIȚA PNL
6.  Georgescu Laura 18 GALAȚI PSD 25 jun. 2019
7.  Gerea Andrei Dominic 3 ARGEȘ PSD
8.  Gheorghe Andrei Daniel 25 ILFOV PNL
9.  Gheorghe Tinel 23 IALOMIȚA PNL
10.  Gheorghiu Bogdan 35 SUCEAVA PNL
11.  Ghera Giureci-Slobodan   Minoritati
12.  Gherman Dumitru 5 BIHOR PSD 4 sep. 2017
13.  Ghilea Găvrilă 5 BIHOR PNL
14.  Gilia Claudia 16 DÂMBOVIȚA PSD 4 sep. 2017
15.  Giugea Nicolae 17 DOLJ PNL
16.  Grosaru Andi-Gabriel   Minoritati
17.  Gudu Vasile 38 TULCEA PNL

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency PartidMember until
No. Name
1.  Gâdea Adrian-Ionuț 36 TELEORMAN PSD 27 jan. 2017
2.  Ghinea Cristian 42 BUCUREȘTI USR 14 jun. 2019
3.  Goga Octavian 15 COVASNA PSD 15 oct. 2019
4.  Georgescu Nicolae 3 ARGEȘ PSD 19 dec. 2020

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 october 2021, 18:54
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro