Chamber of Deputies
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Versiunea pentru printare

Deputies by alphabetical order -- I

  Member name Constituency Partid
No. Name
1.  Iancu Iulian 14 CONSTANȚA PSD
2.  Iancu Marius-Ionel 30 OLT PSD
3.  Ibram Iusein   Minoritati
4.  Iftimie Neculai 29 NEAMȚ Neafiliați
5.  Ilișanu Claudiu-Augustin 4 BACĂU PSD
6.  Intotero Natalia-Elena 22 HUNEDOARA PSD
7.  Ionescu George 31 PRAHOVA PNL
8.  Ioniță Antoneta 9 BRĂILA PNL
9.  Itu Cornel 13 CLUJ PSD

Deputies who finished the mandate before the legislature's end

  Member name Constituency PartidMember until
No. Name
1.  Iacomi Iulian 12 CĂLĂRAȘI PSD 4 jul. 2017
2.  Ignat Miron   Minoritati 14 aug. 2018
3.  Iordache Florin 30 OLT PSD 23 nov. 2020
4.  Ion Stelian-Cristian 14 CONSTANȚA USR 18 dec. 2020
5.  Iurișniți Cristina-Ionela 6 BISTRIȚA-NĂSĂUD USR 18 dec. 2020

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania thursday, 21 october 2021, 17:48
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro