Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
comisii de mediere
moțiuni
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Verginia Vedinaș Versiunea pentru printare

Verginia VEDINAȘ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
aleasa senator în circumscriptia electorala nr.5 BIHOR
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 13 octombrie 2008 - demisie
înlocuit de: Mihai Dorin Drecin

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în oct. 2008 Secretar - din sep. 2008
 - până în oct. 2008

Comisii permanente
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (din sep. 2007) - Secretar
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (din feb. 2006) - Secretar
Comisia pentru administrație publică, organizarea teritoriului și protecția mediului (până în sep. 2007) - Vicepreședinte

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (dec. 2006)

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative privind alegerea Camerei Deputaților și a Senatului, a Președintelui României, alegerile autorităților administrației publice locale, finanțarea campaniilor electorale și alegerea europarlamentarilor - Secretar

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă având drept scop investigarea condițiilor de legalitate și de oportunitate privind construirea imobilului «Cathedral Plaza» în imediata apropiere a Catedralei Romano-Catolice «Sfântul Iosif» din București, precum și a proiectelor de construire și de sistematizare care afectează zonele istorice din municipiul București - Secretar

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a OSCE - până în oct. 2008 membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda - până în oct. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Costa Rica - până în oct. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Columbia - până în oct. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Franceză - Senat - până în oct. 2008

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:493 (în 227 sedinte)
din care declaratii politice:49 (din care una depusă în scris)
Propuneri legislative initiate: 133, din care 10 promulgate legi
Membru în:3 comisii de mediere
Motiuni: 9

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București joi, 21 noiembrie 2019, 8:18
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro