Lia Olguța VASILESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ
data validarii: 17 decembrie 2004 - HCD nr.36/2004

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare - până în dec. 2007
PSD-Partidul Social Democrat - din dec. 2007

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în feb. 2008
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din feb. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport (din iun. 2005) - Președinte (iun. 2005 - apr. 2008)
Comisia pentru regulament (iun. 2005 - feb. 2008) - Secretar
Comisia pentru cultură, arte, mijloace de informare în masă (până în iun. 2005) - Secretar

Comisii speciale comune
Comisia specială a Camerei Deputaților și Senatului pentru atribuirea timpilor de antenă în vederea alegerii membrilor din România în Parlamentul European

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă privind efectuarea unui control parlamentar asupra activității Societății Române de Televiziune și Societății Române de Radiodifuziune - Vicepreședinte
Comisia parlamentară de anchetă privind activitatea Societății Române de Televiziune (până în mar. 2008)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Uniunii Europei Occidentale  membru supleant

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză