Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Stelian-Cristian Ion Versiunea pentru printare

Stelian-Cristian ION
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.14 CONSTANTA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since sep. 2018
 - until sep. 2019
   Leader - since sep. 2019
 - until feb. 2020
   Vice-Leader - since feb. 2020
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities

Special committees - joint
- Vice-Chairperson (since oct. 2017)

Inquiry committees - joint
- deputy

Other commisions
Validation Committee - Secretary

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Latvia - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Slovenia - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:182 (in 113 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 117, din care 14 promulgate legi
Questions & Interpellations: 16
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 5 december 2021, 4:23
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro