Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Cristina-Ionela Iurișniți Versiunea pentru printare

Cristina-Ionela IURIȘNIȚI
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Secretary - since feb. 2020
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Education
Committee on Equal Opportunities for Women and Men - Chairperson (since feb. 2018)

Inquiry committees

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until dec. 2020 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium - until dec. 2020 Secretary
 Friendship parliamentary group with The People's Democratic Republic of Algeria - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Senegal - until dec. 2020 Chairperson

Parliamentary activity in figures:
Speaches:173 (in 117 plenary sittings)
Political declarations:51
Legislative initiatives: 190, din care 35 promulgate legi
Questions & Interpellations: 153
Motions: 12

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 20 april 2021, 9:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro