Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Sorin Lazăr Versiunea pentru printare

Sorin LAZĂR
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.10 BUZAU
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 14 october 2020 - resignation
replaced by: Karmencita Pricop

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Vice-Chairperson (jan. 2017 - feb. 2019), Chairperson (feb. 2019 - oct. 2020)

Standing committees - joint
(since oct. 2017)

Special committees - joint
- Chairperson (until apr. 2019)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Grand Duchy of Luxembourg - until oct. 2020 Secretary
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - until oct. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Zambia - until oct. 2020
 Friendship parliamentary group with Malta - until oct. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:114 (in 68 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 121, din care 53 promulgate legi
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 18 september 2021, 7:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro