Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Laurențiu-Dan Leoreanu Versiunea pentru printare

Laurențiu-Dan LEOREANU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2020 - Quaestor
 feb. - sep. 2020 
 sep. 2019 - feb. 2020 

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since sep. 2018
 - until sep. 2019

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since sep. 2017)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (until sep. 2017)

Special committees - joint
- Vice-Chairperson

Inquiry committees - joint
- Vice-Chairperson

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the South-East European Cooperation Process  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore 
 Grup parlamentar de prietenie Romania - Republica Uzbekistan 
 Friendship parliamentary group with Iceland 
 Friendship parliamentary group with Congo 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:174 (in 120 plenary sittings)
Political declarations:48
Legislative initiatives: 115, din care 21 promulgate legi
Questions & Interpellations: 45
Motions: 25

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 1 march 2021, 2:44
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro