Ion MOCIOALCĂ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.11 CARAȘ-SEVERIN
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în feb. 2019
 
Fără adeziune la formațiunea politică pentru care a candidat la alegeri - din feb. 2019

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în feb. 2019
Deputați neafiliați - din feb. 2019
 - până în mai 2019
Grupul parlamentar PRO Europa - din mai 2019 Vicelider - din iun. 2019
 - până în sep. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din sep. 2019) - Președinte
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (feb. - sep. 2019)
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (până în feb. 2019) - Secretar (până în feb. 2018), Vicepreședinte (din feb. 2018)

Comisii permanente comune
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (sep. 2017 - feb. 2019) - Președinte

Alte comisii
Comisia de validare (până în feb. 2018) - Președinte (din apr. 2017)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a NATO - până în feb. 2019 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - până în feb. 2019 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Italiană 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Portugheză 

Biroul parlamentar:
  • RESITA, STR. GEORGE ENESCU, NR.8, JUD. CARAS-SEVERIN