Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
Legături:
radu.moisin@cdep.ro
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Radu-Marin Moisin > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Radu-Marin MOISIN
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

E-mail radu.moisin@cdep.ro
NaționalitateRomână
Data nașterii10 Decembrie 1982
Sex Masculin



Domeniul ocupațional Avocat



EXPERIENȚA PROFESIONALĂ

Perioada

01.09.2020 - prezent

Funcția sau postul ocupat

Avocat titular Cabinet Individual Avocat Radu-Marin Moisin, în conlucrare profesională cu Societatea Civilă Profesională de Avocati ’’Șomlea și Asociatii’’

Numele și adresa angajatorului

Cabinet Individual Avocat Radu-Marin Moisin

Tipul activității sau sectorul de activitate

Juridic



Perioada

22 Iunie 2016 - 18 decembrie 2020

Funcția sau postul ocupat

Consilier local în Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca; Președinte Comisia de validare, Președinte Comisia de administrație publică, probleme juridice, servicii publice și comerț.

Activități și responsabilități principale

Administrație publică

Numele și adresa angajatorului

Consiliul local al Municipiului Cluj-Napoca, Calea Moților nr.1-3

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrație publică



Perioada

Iulie 2015 - prezent

Funcția sau postul ocupat

Avocat asociat (anterior, avocat colaborator)

Activități și responsabilități principale

Consultanță juridică

Numele și adresa angajatorului

Societatea Civilă Profesională de Avocati ’’Șomlea și Asociatii’’ (denumirea anterioară ’’Nistorescu, Șomlea și Asociații’’), Cluj-Napoca, str. Milton Lehrer, nr. 22, et. 2

Tipul activității sau sectorul de activitate

Juridic



Perioada

Iulie 2012 - prezent avocat, Februarie 2009 - iulie 2012 avocat suspendat la cerere

Funcția sau postul ocupat

Avocat definitiv titular

Activități și responsabilități principale

Consultanță juridică

Numele și adresa angajatorului

Cabinet individual de avocat Radu-Marin Moisin, Cluj-Napoca, B-dul 1 Decembrie 1918, nr. 21

Tipul activității sau sectorul de activitate

Juridic



Perioada

22 iunie 2012 - 22 iunie 2016

Funcția sau postul ocupat

Consilier local în Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca; Președinte Comisia de validare, Președinte Comisia de administrație publică, probleme juridice, servicii publice și comerț; președinte de ședință în perioada 22.06.2012 - 22.12.2012

Activități și responsabilități principale

Administrație publică

Numele și adresa angajatorului

Consiliul local al Municipiului Cluj-Napoca, Calea Moților nr.1-3

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrație publică



Perioada

30 noiembrie 2011 - 22 iunie 2012

Funcția sau postul ocupat

Primar interimar al Municipiului Cluj-Napoca

Activități și responsabilități principale

Administrație publică

Numele și adresa angajatorului

Primăria Municipiului Cluj-Napoca, Calea Moților nr.1-3

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrație publică



Perioada

13 ianuarie 2009 - 30 noiembrie 2011

Funcția sau postul ocupat

Viceprimar al Municipiului Cluj-Napoca

Activități și responsabilități principale

Administrație publică

Numele și adresa angajatorului

Primăria Municipiului Cluj-Napoca, Calea Moților nr.1-3

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrație publică



Perioada

13 iunie 2008 - 22 iunie 2012

Funcția sau postul ocupat

Consilier local în Consiliul Local al Municipiului Cluj-Napoca

Activități și responsabilități principale

- președinte Comisia de validare, secretar Comisia de administrație publică, probleme juridice, servicii publice și comerț și președintele Comisiei de urbanism, amenajarea teritoriului și protecția mediului; Președinte de ședință în perioada 23.12.2008 - 23.06.2009

Numele și adresa angajatorului

Consiliul local al Municipiului Cluj-Napoca, Calea Moților nr.1-3

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrație publică



Perioada

1 iulie 2008 - 13 ianuarie 2009

Funcția sau postul ocupat

Jurist

Numele și adresa angajatorului

Marty Pan S.R.L Cluj-Napoca

Tipul activității sau sectorul de activitate

Consultanță juridică



Perioada

01 octombrie 2005 - 13 iunie 2008

Funcția sau postul ocupat

Director adjunct în cadrul Primăriei Cluj-Napoca, Direcția Poliției Comunitare, membru în Comisia Municipală de sistematizare a circulației, Comisia de autorizații și orare de funcționare, precum și în Comandamentul de iarnă;

Numele și adresa angajatorului

Primăria Municipiului Cluj-Napoca, Calea Moților nr.1-3

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrație publică



Perioada

1 septembrie 2004 - 30 septembrie 2005

Funcția sau postul ocupat

Referent, apoi inspector de specialitate în cadrul Primăriei Municipiului Cluj-Napoca, Direcția Învățământ, Cultură, Serviciul Relații Comunitare

Activități și responsabilități principale

În perioada 12 iulie -30 septembrie 2005, funcția de Coordonator al proiectului-pilot Poliția Primăriei derulat de către Ministerul Administrației și Internelor în colaborare cu Primăria Municipiului Cluj- Napoca.

Numele și adresa angajatorului

Primaria Municipiului Cluj-Napoca, Calea Motilor nr.1-3

Tipul activității sau sectorul de activitate

Administrație publică



Perioada

noiembrie 2002 - iunie 2003

Funcția sau postul ocupat

Asociat și Business Development Manager la SC Trispectives SRL; Marketing Director la proiectul revistei FWD Tuning ;



Perioada

2001-2003

Funcția sau postul ocupat

Sales Representative la S.C. SafeInvest România S.A.



EDUCAȚIE ȘI FORMARE

Perioada

2016 - prezent

Calificarea / diploma obținută

Doctorand (am renunțat la primele studii doctorale în materia procedurii penale)

Disciplinele principale studiate / competențe profesionale dobândite

Politici publice / titlul lucrării este „Politici Publice în Medicina de Urgență”

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj- Napoca



Perioada

2005-2006

Calificarea / diploma obținută

Master în Științe Administrative

Disciplinele principale studiate / competențe profesionale dobândite

Administrație Publică

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Facultatea de Științe Politice, Administrative și ale Comunicării, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj- Napoca



Perioada

2001-2005

Calificarea / diploma obținută

Licențiat în Drept Comunitar

Disciplinele principale studiate / competențe profesionale dobândite

Drept constitutional, drept civil, drept penal, drept procesual civil, drept procesual penal, drept administrativ, drept comercial, drept financiar, dreptul familiei etc.

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Facultatea de Drept, Universitatea Babeș-Bolyai, Cluj-Napoca



Perioada

1994-2001

Calificarea / diploma obținută

Diplomă de Bacalaureat

Numele și tipul instituției de învățământ / furnizorului de formare

Colegiul Național ,,Emil Racoviță’’, Cluj-Napoca

Nivelul în clasificarea națională sau internațională

- șef de promoție



APTITUDINI ȘI COMPETENȚE PERSONALE

Limba(i) străină(e) cunoscută(e)

Autoevaluare

ÎnțelegereVorbireScriere

AscultareCitireParticipare
la conversație
Discurs oralExprimare
scrisă

Limba engleză

C2 C2 C2 C2 C2

Limba franceză

C1 C1 C1 C1 C1



Competențe și abilități sociale

  • Sociabil, comunicativ

Competențe și abilități organizatorice

  • Bun întreprinzător și organizator, capacitate de muncă sporită, rezistență la stres, adept al muncii în echipă.

Competențe și cunoștințe de utilizare a calculatorului

  • Word, Excel, Powerpoint, Internet

Alte competențe și aptitudini

  • Imaginație și creativitate.

Permis de conducere

  • Categoria B (din 2001)

RESPONSABILITĂȚI POLITICE


  • 15 martie 2000 - membru al Organizației de Elevi a Partidului Democrat Cluj
  • Martie - aprilie 2000 - Președinte al Organizației de Elevi a Partidului Democrat Cluj
  • 2001 - 2002 - Vicepreședinte al Organizației de Tineret a Partidului Democrat Cluj și Cluj-Napoca
  • 2002 - 2006 - Președinte al Organizației de Studenți a Partidului Democrat Cluj
  • 2006 - 2015 - Președinte al Organizației de Tineret a Partidului Democrat (Liberal) Cluj
  • 2010 - 2012 - Secretar General al Partidului Democrat Liberal - organizația județeană Cluj
  • 2013 - 2016 - Președinte al Partidului Democrat Liberal - organizația municipală Cluj-Napoca
  • 2015 - 2017 - Copreședinte al Partidului Național Liberal - organizația municipală Cluj-Napoca
  • 2017 - prezent - Primvicepreședinte al Partidului Național Liberal - organizația municipală Cluj-Napoca
  • 2017 - prezent - Vicepreședinte, apoi Președinte a Curții de Arbitraj a Partidului Național Liberal - organizația județeană Cluj
  • Aprilie - mai 2019 - Șeful echipei de campanie pentru alegerile europarlamentare - organizația județeană Cluj
  • August - septembrie 2020 - Responsabilul juridic al campaniei pentru alegerile locale - organizația județeană Cluj

12.01.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti duminică, 24 octombrie 2021, 0:17
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro