Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Nicu Marcu Versiunea pentru printare

Nicu MARCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.4 BACAU, uninominal college no.1
end of the mandate: 10 february 2015 - resignation - HCD nr.18/2015

Political party:
PNL-National Liberal Party - until jul. 2014
 
independent  - since jul. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until jul. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014
 - until feb. 2015

Standing committees
The Committee on European Affairs (until sep. 2014)
Committee for Education, Science, Youth, and Sport (sep. - feb. 2014) - Chairperson (since oct. 2014)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until feb. 2015 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Hungary - until feb. 2015

Parliamentary activity in figures:
Speaches:4 (in 4 plenary sittings)
Political declarations:3
Legislative initiatives: 9, din care 1 promulgata lege
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 7 april 2020, 7:37
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro