Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Ilie Dan Barna Versiunea pentru printare

Ilie Dan BARNA
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.34 SIBIU
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - until sep. 2018
   Leader - since sep. 2018
 - until feb. 2019
   Vice-Leader - since feb. 2019
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Foreign Policy - Vice-Chairperson
The Committee on European Affairs

Special committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until dec. 2020 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Singapore - until dec. 2020 Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Venezuela - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:119 (in 98 plenary sittings)
Political declarations:15
Legislative initiatives: 131, din care 22 promulgate legi
Questions & Interpellations: 49
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 11 april 2021, 6:53
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro