Rodica PARASCHIV
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.31 PRAHOVA
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PSD-Social Democratic Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
(since feb. 2019) - Vice-Chairperson (since oct. 2019)
Committee for Public Administration and Territorial Planning (sep. 2017 - feb. 2019)
Committee for Industries and Services (until sep. 2017)

Inquiry committees

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with the Republic of North Macedonia  Vice-Chairperson
 Friendship parliamentary group with Islamic Republic of Iran 
 Friendship parliamentary group with Switzerland