Gabriela CREŽU
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

DEPUTY
Constituency no.39 VASLUI
start of the mandate: 17 december 2004 - HCD nr.36/2004
end of the mandate: 20 december 2007 - resignation
replaced by: Vasile Butnaru

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Social Democrat Party 

Standing committees
Committee for Culture, Arts, Mass Information Means
Committee on Equal Opportunities for Women and Men (since jun. 2006)

Parliamentary delegations:
Observer to the European Parliament - until dec. 2006 
- Socialist Group in the European Parliament
- Committee on the Internal Market and Consumer Protection
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Socialist Group in the European Parliament

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Socialist Republic of Vietnam - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with People's Republic of China - until dec. 2007
 Friendship parliamentary group with Denmark - until dec. 2007