Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Rareº Tudor Pop Versiunea pentru printare

Rareº Tudor POP
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Secretary - since sep. 2017
 - until sep. 2018

Standing committees
Committee for Health and Family
Committee for information technologies and communications (since oct. 2020)
Committee for information technologies and communications (jun. 2017 - sep. 2018)
The Committee for Romanian Communities Living Abroad (until jun. 2017) - Secretary

Groupes parlementaires travaillants - joint
Cancer fighting group

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Syrian Arab Republic - until dec. 2020 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Malaysia - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Republic of Kazakhstan - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:40 (in 33 plenary sittings)
Political declarations:1
Legislative initiatives: 158, din care 30 promulgate legi
Questions & Interpellations: 47
Motions: 13

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 7 march 2021, 7:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro