Pavel POPESCU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.37 TIMIS
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
PNL-National Liberal Party

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party  Vice-Leader - since sep. 2017
 - until feb. 2018
   Vice-Leader - since feb. 2019

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks (since apr. 2018)
Committee for information technologies and communications - Secretary
Committee for Labour and Social Protection (sep. 2017 - apr. 2018)
Committee for Health and Family (until sep. 2017)

Inquiry committees - joint

Groupes parlementaires travaillants - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Central European Initiative - Parliamentary Dimension - until apr. 2017 member
Delegation to the NATO Parliamentary Assembly - since apr. 2017 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of the Philippines 
 Friendship parliamentary group with Norway  Chairperson