Curriculum Vitae
Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Bogdan-Ionel Rodeanu Versiunea pentru printare

Bogdan-Ionel RODEANU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.18 GALATI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 18 december 2020 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2020 - Vice-Chairman

Political party:
USR-Union to Save Romania 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania - until dec. 2020 Vice-Leader - since sep. 2020
 - until dec. 2020

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Vice-Chairperson

Standing committees - joint
- Chairperson

Special committees - joint
(since dec. 2018)

Inquiry committees - joint

Groupes parlementaires travaillants - joint

Parliamentary friendship groups:
 Grup parlamentar de prietenie Romania - Republica Uzbekistan - until dec. 2020 Secretary
 Friendship parliamentary group with Albania - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Ukraine - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:93 (in 59 plenary sittings)
Legislative initiatives: 120, din care 22 promulgate legi
Questions & Interpellations: 32
Motions: 14

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 23 april 2021, 12:41
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro