Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2012-2016 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Vasile-Daniel Suciu Versiunea pentru printare

Vasile-Daniel SUCIU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.6 BISTRITA-NASAUD
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 19 december 2020 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2020 - Secretary - since oct. 2020
 feb. - sep. 2020 

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until dec. 2020 Vice-Leader - until feb. 2018
   Leader - since feb. 2018
 - until feb. 2019
   Vice-Leader - since nov. 2019
 - until feb. 2020

Standing committees
Committee for Public Administration Territorial Planning (since nov. 2019)
Committee for Budget, Finance, and, Banks (sep. - nov. 2019)
(until sep. 2019)
Committee for the Investigation of Abuses, Corrupt Practices, and for Petitions (until mar. 2017)

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Delegation to the Parliamentary Assembly of the South-East European Cooperation Process - until dec. 2020 deputy

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Argentina - until dec. 2020 Chairperson
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:142 (in 84 plenary sittings)
Legislative initiatives: 83, din care 36 promulgate legi
Questions & Interpellations: 1
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 6 december 2021, 4:26
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro