Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Attila Varga Versiunea pentru printare

VARGA Attila
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.31 SATU-MARE

Political party:
 
UDMR-The Democratic Alliance of Hungarians in Romania

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democratic Alliance of Hungarians in Romania  Leader - since feb. 1997
 - until sep. 1999

Standing committees
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (since sep. 1999)
Committee for Public Administration Territorial Planning (sep. 1997 - sep. 1999)
Committee for Human Rights, Cults and National Minorities Issues (until sep. 1997)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic - since feb. 1997
 Friendship parliamentary group with Hungary - since feb. 1997

Parliamentary activity in figures:
Speaches:22 (in 22 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 2
Questions & Interpellations: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 28 september 2020, 2:59
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro