Curriculum Vitae
Parliamentary activity
2008-2012 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
2004-2008 (dep.)
2000-2004 (dep.)
1992-1996 (dep.)
1990-1992 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 2008-2012 > Chamber of Deputies > Ioan Timiº Versiunea pentru printare

Ioan TIMIª
Parliamentary activity in legislature 2008-2012

DEPUTY
Constituency no.22 HUNEDOARA, uninominal college no.3
end of the mandate: 15 august 2010 - dead
replaced by: Mariana Campeanu

Political party:
PNL-National Liberal Party - until mar. 2010
PDL-Democratic Liberal Party - since mar. 2010

Parliamentary group:
The parliamentary group of the National Liberal Party - until mar. 2010
The parliamentary group of the Democrat-Liberal Party - since mar. 2010
 - until aug. 2010

Standing committees
Committee for Legal Matters, Discipline, and Immunities - Secretary (until may 2010)

Standing committees - joint

Special committees - joint

Other commisions
Validation Committee

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with French Republic - National Assembly - since mar. 2010
 - until aug. 2010
 Friendship parliamentary group with United Mexican States - since mar. 2010
 - until aug. 2010
 Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:9 (in 7 plenary sittings)
Legislative initiatives: 9, din care 2 promulgate legi
Motions: 6

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 31 march 2020, 15:18
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro