Claudiu ȚAGA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2008-2012

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.37 TIMIȘ, colegiul uninominal nr.8

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în dec. 2010
 
independent  - din dec. 2010

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - până în dec. 2010
Grupul parlamentar al deputaților independenți - din feb. 2011
 - până în sep. 2011
Grupul parlamentar progresist - din sep. 2011 Secretar - din mar. 2012

Comisii permanente
Comisia pentru apărare, ordine publică și siguranță națională (din mar. 2011)
Comisia pentru administrație publică și amenajarea teritoriului (oct. 2009 - mar. 2011)
Comisia pentru sănătate și familie (până în oct. 2009)

Comisii de ancheta
Comisia de anchetă pentru verificarea sumelor cheltuite de Ministerul Turismului pentru acțiuni de promovare a turismului și a imaginii României - Secretar

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Albania - din mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Irak 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia - din mar. 2010
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Macedonia de Nord - din mar. 2010