Emanuel-Dumitru UNGUREANU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.13 CLUJ
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 18 decembrie 2020 - demisie

Formatiunea politica:
USR-Uniunea Salvați România 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Uniunii Salvați România - până în dec. 2020 Vicelider - din sep. 2019
 - până în dec. 2020

Comisii permanente
Comisia pentru sănătate și familie - Vicepreședinte

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă privind achizițiile și gestionarea stării de urgență - Vicepreședinte
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia deplasării muncitorilor sezonieri români la cules de sparanghel - Vicepreședinte

Grupuri parlamentare de lucru comune
Grupul pentru combaterea cancerului

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Irak - până în dec. 2020 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Serbia - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu India - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Spaniei - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Kuwait - până în dec. 2020