Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2012-2016 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
www.romeoradulescu.ro
 
You are here: Home page > Legislature 2012-2016 > Chamber of Deputies > Romeo Rădulescu Versiunea pentru printare

Romeo RĂDULESCU
Parliamentary activity in legislature 2012-2016

DEPUTY
Constituency no.40 VALCEA, uninominal college no.1

Political party:
PDL-Democratic Liberal Party - until sep. 2014
 
independent  - since sep. 2014

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Democrat Liberal Party - until sep. 2014
Conservative Party Parliamentary Group - since sep. 2014
 - until mar. 2015
The parliamentary group of the Social Democrat Party - since feb. 2016
 - until oct. 2016
Member non-attached - since oct. 2016

Standing committees
Committee for Education, Science, Youth, and Sport

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland 
 Friendship parliamentary group with Norway - since jun. 2014
 Friendship parliamentary group with Ireland 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - since jun. 2014

Parliamentary activity in figures:
Speaches:19 (in 19 plenary sittings)
Political declarations:14
Legislative initiatives: 54, din care 7 promulgate legi
Questions & Interpellations: 97
Motions: 18

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 29 march 2020, 18:06
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro