Nicolae VASILESCU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2000-2004

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.17 DOLJ

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2004 - Chestor
 feb. - sep. 2004 
 sep. 2003 - feb. 2004 
 feb. - sep. 2003 
 sep. 2002 - feb. 2003 
 feb. - sep. 2002  - din mar. 2002

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare  Secretar - până în sep. 2004

Comisii permanente
Comisia pentru regulament - Vicepreședinte
Comisia pentru învățământ, știință, tineret și sport (până în mar. 2002) - Secretar

Comisii speciale comune
Comisia parlamentară pentru elaborarea Proiectului de hotărâre privind modificarea și completarea Regulamentului ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerilor legislative privind legile electorale

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Uniunii Europei Occidentale  membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea  Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Cuba 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Populară Chineză