Cornel ZAINEA
Parliamentary activity in legislature 2016-present

DEPUTY
Constituency no.25 ILFOV
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
USR-Union to Save Romania

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Union to Save Romania  Secretary - since sep. 2018
 - until feb. 2020

Standing committees
Committee for information technologies and communications (since sep. 2018) - Chairperson (since feb. 2020)

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden - since feb. 2018
 Friendship parliamentary group with Portuguese Republic