Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
moțiuni
luări de cuvânt în plen
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Viorel Senior Duca Versiunea pentru printare

Viorel Senior DUCA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.22 HUNEDOARA
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Formatiunea politica:
PRM-Partidul România Mare - până în feb. 2006
 
independent  - din feb. 2006
 - până în mar. 2007
PNL-Partidul Național Liberal - din mar. 2007
 - până în oct. 2008
 
independent  - din oct. 2008

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului România Mare - până în feb. 2006
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - din mar. 2007
 - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din apr. 2007
 - până în oct. 2008
Senator neafiliat - din oct. 2008

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă
Subcomisia pe problemele românilor din afara granițelor - Președinte

Comisii permanente comune
Comisia permanentă comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru relația cu UNESCO
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (până în dec. 2006)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul celor neînscriși
- Comisia pentru industrie, cercetare și energie

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel - până în mar. 2006
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt - până în mar. 2006
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord - până în mar. 2006
 Grupul parlamentar de prietenie cu Canada - până în mar. 2006
 Grupul parlamentar de prietenie cu Islanda - până în mar. 2006
 Grupul parlamentar de prietenie cu UNESCO - din mar. 2008
 - până în mar. 2008
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - din mar. 2008 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Filipine - din mar. 2008 Vicepreședinte

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:22 (în 19 sedinte)
din care declaratii politice:9
Propuneri legislative initiate: 20, din care 2 promulgate legi
Motiuni: 3

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București sâmbătă, 21 septembrie 2019, 8:14
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro