Violeta RĂDUȚ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.36 TELEORMAN
data validarii: 21 februarie 2017 - HCD nr.11/2017
înlocuieste pe: Adrian-Ionuț Gâdea

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din feb. 2017 Vicelider - din sep. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru muncă și protecție socială (din feb. 2017) - Secretar

Comisii de ancheta comune
Comisia parlamentară de anchetă pentru investigarea eventualelor nereguli și fraude semnalate în spațiul public cu ocazia deplasării muncitorilor sezonieri români la cules de sparanghel

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Comitetul Director al Grupului Român al Uniunii Interparlamentare - din feb. 2019 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Bahrein  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Ungaria 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Marele Ducat de Luxemburg - din feb. 2019 Președinte