Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Activitate parlamentară
2016-prezent (dep.)
inițiative legislative
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2016-prezent > Camera Deputaților > Dumitru Gherman Versiunea pentru printare

Dumitru GHERMAN
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-prezent

DEPUTAT
ales deputat în circumscriptia electorala nr.5 BIHOR
data validarii: 4 septembrie 2017 - HCD nr.65/2017
înlocuieste pe: Marina-Adelina Coste

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat 

Comisii permanente
Comisia pentru industrii și servicii (din feb. 2019) - Secretar (din sep. 2019)
Comisia pentru politică externă (sep. 2017 - feb. 2019)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Orientală a Uruguayului - din sep. 2017 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Coreea - din sep. 2017
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Letonia - din sep. 2017

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:6 (în 6 sedinte)
din care declaratii politice:4
Propuneri legislative initiate: 60, din care 20 promulgate legi

Biroul parlamentar:
  • 1. Oradea, Piața 1 Decembrie nr. 2-6, jud. Bihor
  • 2. Comuna Bratca, Str. Principală nr. 101, jud. Bihor
  • 3. Marghita, Str. Republicii nr. 49, jud. Bihor
  • Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București marți, 17 septembrie 2019, 23:55
    Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
    E-mail: webmaster@cdep.ro