Gabriela-Maria PODAȘCĂ
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT
aleasa deputat în circumscriptia electorala nr.42 BUCUREȘTI
data validarii: 13 februarie 2018 - HCD nr.4/2018
înlocuieste pe: Dumitru Chiriță

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat - până în mai 2018

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - din feb. 2018
 - până în mai 2018
Deputați neafiliați - din mai 2018
 - până în mai 2019
Grupul parlamentar PRO România - din mai 2019 Secretar - până în iun. 2019
   Vicelider - din iun. 2019

Comisii permanente
Comisia pentru politică externă (din iun. 2019) - Vicepreședinte (din dec. 2019)
Comisia pentru drepturile omului, culte și problemele minorităților naționale (iun. 2018 - iun. 2019)
Comisia pentru politică externă (feb. - iun. 2018)

Comisii de ancheta
Comisia parlamentară de anchetă privind situația cazurilor copiilor dispăruți

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Suediei - din mar. 2018
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Hașemit al Iordaniei - din mar. 2018
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Elenă - din mar. 2018