Curriculum Vitae
Press releases
Parliamentary activity
2020-present (dep.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Marius-Constantin Budăi Versiunea pentru printare

Marius-Constantin BUDĂI
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.7 BOTOSANI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016
end of the mandate: 19 december 2020 - resignation

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:sep. - dec. 2020 - Quaestor
 feb. - sep. 2020 

Political party:
PSD-Social Democratic Party 

Parliamentary group:
The parliamentary group of the Social Democrat Party - until dec. 2020 Vice-Leader - since apr. 2017
 - until feb. 2018

Standing committees
Committee for Budget, Finance, and, Banks - Chairperson (feb. - dec. 2018)

Standing committees - joint

Special committees

Inquiry committees - joint
- Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Arab Republic of Egypt - until dec. 2020
 Friendship parliamentary group with Belgium - until dec. 2020

Parliamentary activity in figures:
Speaches:171 (in 143 plenary sittings)
Political declarations:98
Legislative initiatives: 85, din care 38 promulgate legi
Questions & Interpellations: 65
Motions: 7

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania monday, 6 december 2021, 4:55
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro