Curriculum Vitae
Parliamentary activity
1996-2000 (dep.)
legislative initiatives
questions & interpellations
speaches
1992-1996 (dep.)
 
You are here: Home page > Legislature 1996-2000 > Chamber of Deputies > Mihail Nică Versiunea pentru printare

Mihail NICĂ
Parliamentary activity in legislature 1996-2000

DEPUTY
Constituency no.20 GORJ
end of the mandate: 4 september 2000 - resignation
replaced by: Grigore Muru

Political party:
 
PNTCD-National Peasant-Christian and Democratic Party 

Parliamentary group:
Parliamentary group National Peasant Christian and Democratic Party Civic-Ecologist - until sep. 2000 Secretary - until feb. 2000

Standing committees
Committee for Defence Public Order, and National Security - Vice-Chairperson

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Bulgaria - since feb. 1997
 - until sep. 2000
 Friendship parliamentary group with Albania - since feb. 1997
 - until sep. 2000

Parliamentary activity in figures:
Speaches:111 (in 86 plenary sittings)
Political declarations:2
Legislative initiatives: 8
Questions & Interpellations: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania sunday, 18 april 2021, 11:37
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro