Parliamentary activity
2004-2008 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
 
You are here: Home page > Legislature 2004-2008 > Senate > Viorica Georgeta Pompilia Moisuc Versiunea pentru printare

Viorica Georgeta Pompilia MOISUC
Parliamentary activity in legislature 2004-2008

SENATOR
Constituency no.29 NEAMT
start of the mandate: 17 february 2004 - HS nr.57/2004

Political party:
PRM-Great Romania Party

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Great Romania Party 

Standing committees
(since jun. 2007)
(until feb. 2007)
(until feb. 2006)

Standing committees - joint
The Committee for European Integration (until dec. 2006)

Inquiry committees - joint

Parliamentary delegations:
Member of the European Parliament (see MEP profile) - until nov. 2007 
- Identity, Tradition and Sovereignty Group

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Belgium  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Spain 
 Friendship parliamentary group with Canada - since mar. 2006

Parliamentary activity in figures:
Speaches:48 (in 42 plenary sittings)
Political declarations:16
Legislative initiatives: 36
Member of the1 mediation committees
Motions: 9

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania tuesday, 22 october 2019, 7:09
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro