Ion-Marcel CIOLACU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2016-2020

DEPUTAT - Presedintele Camerei Deputaților - din mai 2019
ales deputat în circumscriptia electorala nr.10 BUZĂU
data validarii: 21 decembrie 2016 - HCD nr.122/2016
data încetarii mandatului: 19 decembrie 2020 - demisie

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:sep. - dec. 2020 - Președinte
 feb. - sep. 2020 
 sep. 2019 - feb. 2020 
 feb. - sep. 2019  - din mai 2019
 dec. 2016 - feb. 2017 - Secretar
 feb. - sep. 2019 - Chestor - până în iun. 2019
 sep. 2018 - feb. 2019 
 feb. - sep. 2018 

Formatiunea politica:
PSD-Partidul Social Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul parlamentar al Partidului Social Democrat - până în dec. 2020 Lider - din feb. 2017
 - până în iun. 2017

Comisii permanente
Comisia pentru afaceri europene

Comisii speciale comune
Comisia specială comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea Codului administrativ - Președinte (din apr. 2018)

Alte comisii
Comisia de validare - Președinte (ian. 2016 - apr. 2017)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Consiliului Europei - până în iul. 2017 membru

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul Parlamentar de prietenie cu Republica Zambia - până în dec. 2020 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord - până în dec. 2020
 Grupul PRO-America - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Statul Israel - până în dec. 2020
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania - până în dec. 2020