Press releases
Photo gallery
Parliamentary activity
2020-present (sen.)
2016-2020 (dep.)
legislative initiatives
motions
speaches
voting records
wealth declaration
interest declaration
 
You are here: Home page > Legislature 2016-2020 > Chamber of Deputies > Sorin Mihai Cīmpeanu Versiunea pentru printare

Sorin Mihai CĪMPEANU
Parliamentary activity in legislature 2016-2020

DEPUTY
Constituency no.42 BUCURESTI
start of the mandate: 21 december 2016 - HCD nr.122/2016

Political party:
 
Without adhesion to the political party for which he had run for election - since jun. 2017

Parliamentary group:
ALDE Parliamentary Group (Alliance of Liberals and Democrats) - until jun. 2017
Non-attached Members - since jun. 2017
 - until may 2019
The parliamentary group PRO Romania - since may 2019
 - until jan. 2020
The parliamentary group of the National Liberal Party - since jan. 2020

Standing committees
Committee for Education - Chairperson (since sep. 2019)
Committee for information technologies and communications (until sep. 2017)

Parliamentary delegations:
Delegation to the International Assembly of French-speaking Parliamentarians - until jun. 2020 member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Hashemite Kingdom of Jordan 
 Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden 
 Friendship parliamentary group with Hungary 
 Friendship parliamentary group with Republic of Finland 

Parliamentary activity in figures:
Speaches:28 (in 14 plenary sittings)
Legislative initiatives: 30, din care 14 promulgate legi
Motions: 3

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania saturday, 18 september 2021, 7:02
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro