Parliamentary activity
2000-2004 (sen.)
legislative initiatives
mediation committees
motions
speaches
1996-2000 (sen.)
 
You are here: Home page > Legislature 2000-2004 > Senate > Viorel-Marian Panã Versiunea pentru printare

Viorel-Marian PANÃ
Parliamentary activity in legislature 2000-2004

SENATOR
Constituency no.14 CONSTANTA

Member of the Standing Bureau
parliamentary session:feb. - sep. 2003 - Vice-Chairman

Political party:
PD-Democratic Party - until jun. 2003
 
independent  - since jun. 2003

Parliamentary group:
Parliamentary group of the Democrat Party - until jun. 2003 Leader
Parliamentary group of the Social Democrat Party - since sep. 2004 Vice-Leader

Standing committees
(since mar. 2004)
(until apr. 2004) - Vice-Chairperson (until dec. 2003)

Parliamentary delegations:
Delegation of the Parliament of Romania to the Parliamentary Assembly of the Black Sea Economic Cooperation - until oct. 2003 member
Interparliamentary Committee Bucharest-Chisinau (Romanian side)  member

Parliamentary friendship groups:
 Friendship parliamentary group with Republic of Costa Rica  Chairperson
 Friendship parliamentary group with Republic of Panama  Secretary

Parliamentary activity in figures:
Speaches:96 (in 34 plenary sittings)
Political declarations:4
Legislative initiatives: 5, din care 1 promulgata lege
Member of the16 mediation committees
Motions: 1

Postal address: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucharest, Romania friday, 3 july 2020, 23:10
Telephone: +40213160300, +40214141111
E-mail: webmaster@cdep.ro