Curriculum Vitae
Comunicate de presă
Galerie foto
Activitate parlamentară
2020-prezent (dep.)
inițiative legislative
întrebări și interpelări
moțiuni
luări de cuvânt în plen
votul electronic
declarație de avere
declarație de interese
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2020-prezent > Camera Deputaților > Andi-Lucian Cristea > Curriculum Vitae Versiunea pentru printare

Andi-Lucian CRISTEA
Curriculum Vitae

INFORMAȚII PERSONALE

Cetățenie Română
Data nașterii05/01/1982
Sex masculin



APARTENENȚA POLITICĂ

Organizația PSD

Buzău

Vechime în partid

16 ani (din 2004)



EDUCAȚIE ȘI FORMARE

Perioade / Instituții de învățământ / Calificări sau diplome obținute

2013

Colegiul Național de Apărare, Universitatea Națională de Apărare “Carol I”, București
 

2009

Institutul Diplomatic Român, MAE - Analiză și consiliere politică, București
 

2004

Studii postuniversitare de lungă durată “Drept comunitar european”, Universitatea București, Centrul de pregătire Economică și Administrativă
 

2004

Modulul de integrare europeană “Jean Monet”, Universitatea București, Centrul de studii euro-atlantice
 

2000-2004

Școala Națională de Studii Politice și Administrative, Facultatea de Științe Politice, Licențiat (zi, buget)



EXPERIENȚA POLITICĂ

Perioade / Funcții ocupate / Apartenențe politice anterioare

Din Septembrie 2004 (suspendat în perioada desfășurării activității la MAE)

Membru Partidul Social Democrat (PSD)
 
Octombrie 2010 - Octombrie 2013

Secretar Executiv TSD, responsabil cu afacerile europene
 
(alegeri parlamentare 2008, alegeri prezidențiale 2009)

Reprezentant al PSD în Biroul Electoral pentru secțiile de votare din străinătate



EXPERIENȚA PROFESIONALĂ

Perioade / Instituții / Funcții sau posturi ocupate /

2020 - Deputat, Camera Deputaților
  • Vicepreședinte, Comisia pentru politică externă
  • Comisia pentru afaceri europene

 
2020 (Februarie - Octombrie, suspendat la cerere)
  • Director General al Direcției Cooperare Parlamentară Externă, Senatul României

 
2014-2019

Membru al Parlamentului European, Parlamentul European

  • Președinte al Delegației pentru Republica Moldova
  • Vicepreședinte al Comisiei pentru Politică Externă

 
August 2012 -2014
  • Director General, Ministerul Afacerilor Externe

 
Mai 2012 - August 2012
  • Director de cabinet al ministrului, Ministerul Justiției

 
2009 - Mai 2012
  • Consilier parlamentar, Senatul României, Comisia pentru politică externă

 
Decembrie 2007 - Decembrie 2008
  • Asistent parlamentar, Parlamentul European, Bruxelles

 
Iunie 2005 - Decembrie 2007
  • Expert parlamentar, Camera Deputaților, Parlamentul României

 
Septembrie 2004 - Iunie 2005
  • Expert, Biroul de presă al Partidului Social Democrat



APTITUDINI ȘI COMPETENȚE PERSONALE

Limba maternă

Română

Limba(i) străină(e) cunoscută(e)

Autoevaluare

ÎnțelegereVorbireScriere

Nivel european (*)

AscultareCitireParticipare
la conversație
Discurs oralExprimare
scrisă

Limba engleză

C1 C2 C1 C1 C1

Limba franceză

B1 B1 B1 B1 B1



07.01.2021

Adresa postala: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, Bucuresti vineri, 22 octombrie 2021, 3:33
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro