Nicolae Paul Anton PĂCURARU
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.18 GALAȚI
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2007 - Chestor - până în apr. 2007
 sep. 2006 - feb. 2007 
 feb. - sep. 2006 
 sep. 2005 - feb. 2006 

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007
Grupul parlamentar al Partidului Național Liberal - din apr. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (din oct. 2008) - Președinte (din noi. 2008)
Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții (din mai 2007)
Comisia pentru muncă, familie și protecție socială (până în mai 2007) - Secretar

Comisii speciale comune
Comisia comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru elaborarea propunerii legislative privind alegerea Camerei Deputaților și a Senatului, a Președintelui României, alegerile autorităților administrației publice locale, finanțarea campaniilor electorale și alegerea europarlamentarilor (până în iun. 2007)

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Mongolia  Secretar
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Libaneză 
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Panama