Activitate parlamentară
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
comisii de mediere
moțiuni
luări de cuvânt în plen
2000-2004 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Maria Petre Versiunea pentru printare

Maria PETRE
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
aleasa senator în circumscriptia electorala nr.23 IALOMIȚA
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 3 decembrie 2007 - demisie
înlocuit de: Tudor Panțuru

Formatiunea politica:
PD-Partidul Democrat 

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în apr. 2007 Vicelider - până în oct. 2005
Grupul parlamentar al Partidului Democrat - din apr. 2007
 - până în dec. 2007

Comisii permanente
Comisia pentru egalitatea de șanse (din oct. 2005)
Comisia pentru buget, finanțe, activitate bancară și piață de capital (până în oct. 2005)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (până în oct. 2005)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Delegația Parlamentului României la Adunarea Parlamentară a Cooperării Economice a Mării Negre - până în mar. 2006 membru
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul partidului popular european (democrați creștini) și democrații europeni
- Comisia pentru dezvoltare regională
Membru al Parlamentului European (vezi fisa personala) - până în noi. 2007 
- Grupul partidului popular european (democrați creștini) și democrații europeni

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Peru - până în dec. 2007 Vicepreședinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Lituania - până în dec. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Arabă Egipt - până în dec. 2007

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:71 (în 52 sedinte)
din care declaratii politice:7
Propuneri legislative initiate: 12, din care 6 promulgate legi
Membru în:1 comisii de mediere
Motiuni: 1

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București vineri, 20 septembrie 2019, 23:28
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro