Activitate parlamentară
2012-2016 (sen.)
2004-2008 (sen.)
inițiative legislative
comisii de mediere
moțiuni
luări de cuvânt în plen
2000-2004 (sen.)
 
Sunteti în sectiunea: Prima pagina > Legislatura 2004-2008 > Senatul > Nicolae-Vlad Popa Versiunea pentru printare

Nicolae-Vlad POPA
Sinteza activitatii parlamentare în legislatura 2004-2008

SENATOR
ales senator în circumscriptia electorala nr.8 BRAȘOV
pe listele Alianței Dreptate și Adevăr PNL-PD
data validarii: 17 februarie 2004 - HS nr.57/2004
data încetarii mandatului: 4 decembrie 2007 - demisie
înlocuit de: Carmen Felicia Tănăsescu

Membru al Biroului Permanent
în sesiunea parlamentara:feb. - sep. 2005 - Chestor
 dec. 2004 - ian. 2005 

Formatiunea politica:
PNL-Partidul Național Liberal - până în dec. 2006
 
independent  - din dec. 2006

Grupul parlamentar:
Grupul Parlamentar Dreptate și Adevăr PNL-PD - până în dec. 2006

Comisii permanente
Comisia pentru egalitatea de șanse (din oct. 2005)
Comisia juridică, de numiri, disciplină, imunități și validări (până în oct. 2005)
Comisia specială pentru modificarea și completarea Regulamentului Senatului (până în oct. 2005)

Comisii permanente comune
Comisia pentru afaceri europene a Parlamentului României
Comisia Parlamentului României pentru Integrare Europeană (până în dec. 2006)
Comisia permanentă a Camerei Deputaților și Senatului privind Statutul deputaților și al senatorilor, organizarea și funcționarea ședințelor comune ale Camerei Deputaților și Senatului (până în oct. 2006)

Delegatii ale Parlamentului României la organizatii parlamentare internationale:
Observator la Parlamentul European - până în dec. 2006 
- Grupul Alianța liberalilor și democraților pentru Europa
- Comisia pentru libertăți civile, justiție și afaceri interne

Grupuri de prietenie cu Parlamentele altor state:
 Grupul parlamentar de prietenie cu Irlanda - până în dec. 2007 Președinte
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Polonă - până în dec. 2007
 Grupul parlamentar de prietenie cu Republica Federală Germania - până în dec. 2007

Activitatea parlamentara în cifre:
Luari de cuvânt:121 (în 75 sedinte)
din care declaratii politice:23
Propuneri legislative initiate: 22, din care 5 promulgate legi
Membru în:2 comisii de mediere
Motiuni: 1

Adresa poștală: Palatul Parlamentului, str.Izvor nr.2-4, sect.5, București luni, 16 decembrie 2019, 0:09
Telefoane (centrala): (021)3160300, (021)4141111
E-mail: webmaster@cdep.ro