Friendship parliamentary group with Kingdom of Sweden

 Position Full name Member Groupsince
1. Chairperson Craioveanu Elena-Lavinia senator PSD
2. Vice-Chairperson Ionașcu Gabi senator Neafiliați
3. Secretary Calista Mara-Daniela deputy PNL
4. Members Bica Dănuț deputy PNL
5.   Bîzgan-Gayral Oana-Mioara deputy Neafiliați
6.   Bota Marius Sorin-Ovidiu deputy PSD
7.   Cîmpeanu Sorin Mihai deputy PNL
8.   Csép Éva-Andrea deputy UDMR
9.   Ilea Vasile senator Neafiliați
10.   Ionescu George deputy PNL
11.   Ioniță Antoneta deputy PNL
12.   Meiroșu Marilena-Emilia deputy PNL
13.   Petrea Gabriel deputy PRO România
14.   Podașcă Gabriela-Maria deputy PRO România 28 mar. 2018
15.   Pop Andrei deputy PSD
16.   Popa Ștefan-Ovidiu deputy PSD
17.   Stocheci Cristina-Mariana senator PSD
18.   Vasile Daniel deputy Minoritati

Former members of the group:

  Full name Member Groupsinceuntil
1. Lazăr Sorin deputy PSD 14 oct. 2020
2. Sitterli Ovidiu-Ioan deputy PNL 28 mar. 2018
3. Marussi George-Nicolae senator USR 13 feb. 2018
4. Zainea Cornel deputy USR 13 feb. 2018 8 oct. 2020